eSIM – všetko o nástupcovi klasickej plastovej sim karty

 

 

Čo je eSIM?

eSIM je elektronická alebo v prístroji čipom zabudovaná SIM karta. Namiesto fyzickej (plastovej) sim karty je táto technológia elektronickej sim karty priamo zabudovaná do telefónu alebo iného smart zariadenia. Je to malý čip podobný veľkosťou NFC čipu.

 

Na čo slúži eSIM?

eSIM sa používa na overenie totožnosti u mobilného operátora. Sim karta (je jedno či vo fyzickej alebo elektronickej podobe) predstavuje tzv. „subscriber identity module (SIM)“, ktorý primárne obsahuje informácie, prostredníctvom ktorých sa overuje vaša totožnosť u operátora na oprávnené využívanie jeho služieb. Bez tejto informácie by ste neboli schopní sa pripojiť do siete operátora aj napriek tomu, že v danom území má konkrétny mobilný operátor dostatok pokrytia a mobilných vysielačov.

 

Rozdiel oproti klasickej sim karte?

Vo funkciách žiadny, rovnako ako pri klasickej sim karte sa používa na telefonovanie, posielanie správ, či využívanie mobilných dát. Tým, že je plne elektronická, integrovaná do malého čipu v mobile, šetrí miesto v mobilných zariadeniach pre iné účely. Aj keď sa možno veľa miesta týmto spôsobom v mobiloch neušetrí, jej využitie bude skôr očakávané v iných smart zariadeniach ako sú inteligentné hodinky, tablety, automobily alebo aj merače plynov, vody a podobne, čím pomerne jednoducho umožní vytvorenie mnohých digitálnych profilov na rôzne účely.  Tiež odpadnú starosti, ktoré sú spojené s klasickou sim kartou, akými sú jej prípadná strata, nefunkčnosť či fyzické poškodenie.

Druhým zásadným rozdielom je možnosť použitia viacerých profilov eSIM v telefóne bez fyzickej výmeny tradičnej sim karty.  Síce s obmedzením, že aktívny môže byť súčasne iba jeden eSIM profil, ale tých profilov môžete mať hneď viacero. Následne si budete prepínať priamo v telefóne medzi profilmi podľa toho, akú sim kartu od toho ktorého operátora s paušálom či kreditom chcete využívať. Netreba tak fyzicky vymieňať sim karty medzi sebou. V mobilnom zariadení tak pribudnú nastavenia na ovládanie eSIM, pomocou ktorých nastavíte aj ostatné funkcionality spojené so službou operátora (4G, VoLTE, Wifi telefonovanie atď.)

 

Spôsob aktivácie eSIM

Využívanie eSIM karty je na Slovensku spojené s návštevou predajne operátora, kde dostane eSIM voucher s vytlačeným QR kódom. Ten musíte následne zoskenovať do svojho zariadenia. Pozor, operátori zväčša pýtajú za prechod na eSIM určitý poplatok (bežne 10 € za prvú aktiváciu, ale tiež za opakovanú 3 €). Spôsob aktivácie eSIM sa však môže líšiť v závislosti od modelu zariadenia, pre ktoré je eSIM určená. Postup určite nájdete v príručke zariadenia.

Dobrá rada: QR kód si uschovajte, bude obsahovať aj PUK kód pre odblokovanie eSIM, ak si nastavíte PIN kód. Ten si môžete nastaviť napríklad aj z toho dôvodu, že pokiaľ niekomu umožníte volať z jednej sim karty, pre použitie tej druhej by musel poznať PIN kód na odomknutie a následné použitie.

 

Zoznam zariadení podporujúcich eSIM

 

Ktorí slovenskí mobilní operátori ponúkajú službu eSIM?

Zatiaľ len Orange a O2, zoradení podľa času zavedenia. V roku 2020 by sa mal pridať aj Telekom.

 

Ktorí mobilní operátori v Českej republike ponúkajú službu eSIM?

T-Mobile a Vodafone

 

Prenos eSIM

Prenos čísla s eSIM by mal zrejme byrokraticky rovnako kopírovať priebeh ako je to pri klasických sim kartách.

 

 

S príchodom eSIM môžme pokojne hovoriť o revolučnej technológii, ktorá bude dôležitá najmä v oblasti internetu vecí a rôzne zapojených smart zariadení.